Montaigne 40 C9C Havana Crystal 49-18-145 Eyeglass Frames by Dior
$261
Details
Dior eyeglasses MONTAIGNE - Frame: Havana Crystal
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 9598462 |
| MPN | DIOR MONTAIGNE 40 |
| GTIN | 762753342744 |
| Model | DIOR MONTAIGNE 40 |
| Frame Color | Havana Crystal |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Socket Width | 49 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 40 mm |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | METAL REINFORCED TEMPLES Total Width is 5 1/4" (132mm) Acetate |
| Style | Full Rim |
| Theme | Designer |
| Features | Hypoallergenic |
You might also like
Christian Dior Montaigne55 Jbw Eyeglasses Frame Women`s Blue Havana 52mm - Frame: Blue
Christian Dior Montaigne No. 32 SF2 Matte Red Silver Eyeglasses Frame 56-16-145 - Red, Frame: Silver, Lens: Clear
Christian Dior Montaigne N°55F 086 54mm Brown Havana Eyeglasses Frames Italy - Frame: Brown
Christian Dior MONTAIGNE18 C9K Havana White Framerx 50mm 18 140 - Frame: Havana White