Mens Eyewear Frame Metal Round Frame V169 Black Gold 49mm by John Varvatos
$170
Details
John Varvatos eyeglasses Black Tort - Black Gold, Frame: Black, Lens: Clear dummy
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design. It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.
Product Specs
| Brand | John Varvatos |
| SKU | 9606771 |
| GTIN | 751286317466 |
| Model | V356 Black Tort 43mm |
| Frame Color | Black |
| Color | Black Gold |
| Lens Color | Clear dummy |
| Lens Socket Width | 49mm |
| Temple Length | 145mm |
| Frame Width | 49mm |
| Bridge Width | 18mm |
| Country of Origin | Japan |
| Vertical | 44mm |
| Shape | Soft Round |
| Department | Men |
| Style | Round |
| Frame Material | Metal |
| Age Group | Adult |
| Features | Full Rim Round |
| Pattern | Solid |
| Character | Silver Gold |
| Authenticity | Guaranteed |
| Type | Full Frame |
| Product Type | Eyeglass Frames & Accessories |
| Eyeglass Supplies | Frames |
| Lenses | Demo with Print |
| Product Line | John Varvatos |
You might also like
John Varvatos Eyeglasses JV V377 48mm Black Tortoise - Made in Japan - Frame: Brown
John Varvatos V355 UF Eyeglasses SZ 51/18/140 Black Tortoise Frame Japan - Black, Frame: Tortoise/BLACK
John Varvatos Eyeglasses V364 56mm Black Tortoise - Made in Japan - Frame: Black Tortoise, Lens: Clear dummy, , Pattern: Brown
John Varvatos Eyeglasses V404 56mm Black Tortoise - Made in Japan - Frame: Black Tortoise
John Varvatos Rectangle Men Black Tortoise Eyewear Frame V202 56mm - Black Tortoise, Frame: Black Tortoise, Lens: Clear dummy
John Varvatos Eyeglasses V364 53mm UF Black Tortoise - Handmade in Japan - Frame: Black Tortosie
John Varvatos Eyeglasses V366 54mm UF Black Tortoise - Made in Japan - Frame: Black