Mint Rare `98 G-shock Fisherman Men IN Yellow DW8600YJ9T Watch by Casio
$478
Details
Casio watch [DW-8600YJ-9T] Fisherman - Dial: Positive LCD, Band: Yellow
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 9617247 |
| MPN | DW-8600YJ-9T |
| GTIN | 4971850641599 |
| Model | G-Shock Fisherman |
| Band Color | Yellow |
| Dial Color | Positive LCD |
| Lug Width | 26mm |
| Case Size | 48mm |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 Metres / 20 ATM |
| Year Manufactured | 1990-1999 |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | DW-8600YJ-9T |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Water Resistance Rating | 200 m (20 ATM) |
| Department | Men`s |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport Casual |
| Features | Stopwatch Auto-Calendar 12/24 Hour Digital Display 200M Water Resistant Titanium Caseback Alarm Backlight Shock-Resistant Thermometer Tide Indicator Timer |
| Case Material | Resin Titanium |
| Display | Digital |
| Indices | No Hour Marks |
| Country of Origin | Japan |