Christian Eyeglasses CD Montaigne 53 SX7 Havana 48mm RX by Dior
$290
$475
Details
Dior eyeglasses MONTAIGNE - Frame: Havana, Lens: Clear
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 9670212 |
| GTIN | 716736053295 |
| Model | MONTAIGNE 53 |
| Frame Color | Havana |
| Lens Color | Clear |
| Bridge Width | 19 mm |
| Lens Socket Width | 48 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Style | Full Rim |
| Department | Women |
| Frame Material | Plastic |
| Lenses | Demo with Print |
| Pattern | Solid |
| Type | Full Rim |
| Vertical | 43.8 mm |
You might also like
Dior Montaigne 41 0CF2 Blue/khaki 52mm Eyeglasses Optical Frame - Frame: blue-khaki, Lens: Clear Demo Lens, Code: 0CF2
Christian Dior Eyeglasses CD Montaigne 42 Fie Havana 52mm RX Optical Frame - Frame: Black, Lens: Clear
Christian Dior Montaigne55 Jbw Eyeglasses Frame Women`s Blue Havana 52mm - Frame: Blue
Christian Dior Montaigne No. 32 SF2 Matte Red Silver Eyeglasses Frame 56-16-145 - Red, Frame: Silver, Lens: Clear
Christian Dior Montaigne N°55F 086 54mm Brown Havana Eyeglasses Frames Italy - Frame: Brown
Christian Dior MONTAIGNE18 C9K Havana White Framerx 50mm 18 140 - Frame: Havana White
Christian Dior 30MontaigneO S1I 2000 Havana Gold Eyeglasses 54-18 - Frame: DARK HAVANA GOLD
Christian Dior MONTAIGNE3F-SGN-52 Eyeglasses 52mm - Frame: SGN