MDV106B-1A3V Men`s Green Duro 200M WR Watch Diver Analog Sports 2021 by Casio
$152
Details
Casio watch [MDV106B-1A2V] - Dial: Red, Blue, Black, Band: Black, Manufacturer Band: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 9674121 |
| MPN | MDV106B-1A2V |
| GTIN | 0889232309804 |
| Model | Casio MDV106B-1A2V |
| Bezel Color | Red Blue Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Red Blue Black |
| Case Size | 44 mm |
| Band Width | 26 mm |
| Age Group | Adult |
| Age | Modern (2000-present) |
| Complications | Day Indicator |
| Customized | Yes |
| With Papers | Yes |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Closure | Buckle |
| Indices | Square Indexes Arrow Markers Baton Indexes Round Indexes |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Thickness | 12 mm |
| Caseback | Screwback |
| Department | Men |
| Bezel Type | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape | Round |
| Style | Diver Sport Casual Classic |
| Features | Luminous Indexes Date Indicator Scratch-Resistant Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Shock-Resistant Luminous Dial Backlight 12-Hour Dial Day/Date Splash Proof Rotating Bezel |
| Case Material | Aluminum Stainless Steel |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | MDV106B-1A2V |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Display | Analog |
| Manufacturer Band Color | Black |
You might also like
Casio MDV106B-1A1V Mens Duro 200M Black Resin Strap Wdate Analog Sport Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black & Blue
Casio MDV106DD-1A2V Mens Duro 200M All Metal w Date Analog Sport Dive Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Blue & Red
Casio MDV106G-1AV Duro Black Resin Watch 200 Meter WR Date Anti-reverse Bezel - Dial: Black, Band: Black
Casio MDV106DD-1A3V Mens Duro 200M All Metal w Date Analog Sport Dive Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Green
Casio MDV106-1AV Mens Duro 200M Black Resin Strap w Date Analog Sport Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio MDV106B-2AV Mens Duro 200M Black Resin Strap w Date Analog Sport Watch - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Blue
Casio MDV106DD-1A1V Sports 200m Stainless Steel Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black