Christian amamini 010/LN Silver w Gray Lens Sunglasses Made IN Italy by Dior
$328
Details
Dior sunglasses AMAMINI - Frame: Silver, Lens: Gray
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 9689070 |
| GTIN | 762753939470 |
| Model | DIOR DIORAMAMINI 010/LN |
| Lens Color | Gray |
| Frame Color | Silver |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Width | 50 mm |
| Bridge Width | 19 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Department | Women |
| Style | Cat Eye |
| Theme | Hipster |
| Lens Technology | Anti-Reflective |
| Pattern | Solid |
| Type | Sunglasses |
| Features | Dior Cannage Temple |
| Frame Material | Acetate Metal |
| UV Protection | UV400 |