G-shock GA110AS-2A 100 Series Analog-digital Navy Blue Resin Wrist Watch by Casio
$172
Details
Casio watch [GA110AS-2A] - Dial: Blue, Band: Gray, Bezel: Gray, Blue
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 9716754 |
| MPN | GA110AS-2A |
| Model | G-SHOCK GA-110 |
| Bezel Color | Gray Blue |
| Band Color | Gray |
| Dial Color | Blue |
| Max Wrist Size | 145 to 215 mm |
| Case Size | 51mm |
| Closure | Buckle |
| Indices | No Hour Marks |
| Year Manufactured | 2025 |
| Department | Men`s |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 17 mm |
| Watch Shape | Round |
| Age Group | Adult |
| Style | Diver Sport |
| Features | Alarm Day/Date |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Complications | Alarm |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GA110AS-2A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Casio G-shock G-steel Metallic Silver Analog-digital Mens Watch GM2110D-7A - Band: Silver
Casio G-shock Move GBD-200 White Digital Tracker Watch GBD200UU-9 - Dial: Black, White, Band: White, Bezel: White
Casio G-shock G-steel Utility Metal Octogonal Ana-digi Mens Watch GM2100C-5A - Band: Beige