Christian midnight S1I 25F1 Tortoise/brown Gradient Lens Sunglass 53-18 by Dior
$352
$500
Details
Dior sunglasses MIDNIGHT - Frame: BROWN-PINK-BLACK TORTOISE, Lens: BROWN GRADIENT
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 9738506 |
| Model | MIDNIGHT S1I |
| Frame Color | BROWN-PINK-BLACK TORTOISE |
| Lens Color | BROWN GRADIENT |
| Bridge Size | 18 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 44 mm |
| Pattern | Tortoise Shell |
| Lens Technology | Anti-Reflective Gradient |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | UVA |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Style | RECTANGLE |
| Theme | Designer |
| Frame Material | Acetate |
| Personalized | No |
| Features | Oversized |