$275
Genuine & Authentic Emporio Armani
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Emporio Armani
Emporio Armani is a renowned Italian fashion brand celebrated for its stylish and modern designs. Known for offering a wide range of luxury clothing, accessories, and fragrances, Emporio Armani embodies contemporary elegance and sophistication. With Emporio Armani, you can enhance your wardrobe with pieces that reflect both quality craftsmanship and cutting-edge style, making it a favorite among fashion enthusiasts.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emporio Armani |
| SKU: | 11786432 |
| MPN: | AR11714 |
| Model: | AR11714 |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | White |
| Case Size: | 42mm |
| Lug Width: | 20mm |
| Department: | Men Watches |
| Type: | Wristwatches |
| Features: | Water resistant up to 50 Meters |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50m |
| Style: | Leather |
| Watch Shape: | Round |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Closure: | Buckle |
| Band/Strap: | Strap |
| Bullet Point 1: | Water resistant up to 5 ATM - 50 meters - 165 feet |
| Bullet Point 2: | Scratch resistant Mineral |
| Bullet Point 3: | Quartz movement |
| Bullet Point 4: | White dial |
| Bullet Point 5: | Stainless Steel Case |
| Case Diameter: | 42mm |
| Case Shape: | Round |
| Clasp Type: | Buckle |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal Type: | Mineral |
| Gender: | Men |
| Movement Type: | Quartz |