$189
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11889348 |
| MPN: | 42474 |
| Model: | Invicta Specialty NFL |
| Bezel Color: | Gold Yellow |
| Band Color: | Gold Silver Yellow |
| Dial Color: | Blue Gray Multicolor Red White |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Reference Number: | 42474 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Fixed Fluted |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Statement Bracelet |
| Features: | 12-Hour Dial Luminous Indexes Mineral Crystal Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water-Resistant Luminous Hands |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Extra Links: | No |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |