Christian essence 5 0T4 Pink Havana Blue 49mm Glasses Rx-able by Dior
$290
$475
Details
Dior eyeglasses essence - Frame: Pink Havana Blue
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10015219 |
| GTIN | 762753956958 |
| Model | Dioressence 5 0T4 |
| Frame Color | Pink Havana Blue |
| Bridge Width | 22 mm |
| Lens Socket Width | 49 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Style | Full Rim |
| Department | Women |
| Frame Material | Acetate |
| Lenses | Clear Demo |
| Type | Eyeglasses |
| Vertical | 45 mm |
You might also like
Dior DIORESSENCE12 P65 50 Eyewear Glasses RX Optical Eyeglasses Frames -italy - Frame: Havana
Dior Havana/black Round Eyeglasses DIORESSENCE2 0T4 49 Optical Frame - Frame: Black
Dior Transparent Unisex Optical Frame Eyeglasses DIORESSENCE7 SX7 50 - Frame: Clear
Christian Dior DIORESSENCE5 581 Havana Black Frame RX 49mm 22 145 - Frame: Havana Black
Dior DIORESSENCE17 Phantos Ladies Eyeglasses DIORESSENCE17 HT8 49 - Frame: Brown
Christian Dior Dioressence 15 Ddb 58mm Rose Gold Eyeglasses Frames Italy - Frame: Rose Gold