$421
Genuine & Authentic Dior
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Dior
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Dior |
| SKU: | 11623128 |
| MPN: | Dioressence15 |
| Model: | Dioressence 15 |
| Frame Color: | Rose Gold |
| Bridge Width: | 12 mm |
| Lens Socket Width: | 58 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Vertical: | 50 mm |
| Pattern: | Solid |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Aviator |
| Age Group: | Adult |
| Frame Material: | Acetate Metal |
| Theme: | Designer |
| Personalized: | No |
| Features: | Full Rim Rectangular Square |
| Country of Origin: | Italy |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Dior DIORESSENCE12 P65 50 Eyewear Glasses RX Optical Eyeglasses Frames -italy - Frame: Havana
Dior Transparent Unisex Optical Frame Eyeglasses DIORESSENCE7 SX7 50 - Frame: Clear
Christian Dior DIORESSENCE5 581 Havana Black Frame RX 49mm 22 145 - Frame: Havana Black
Dior DIORESSENCE17 Phantos Ladies Eyeglasses DIORESSENCE17 HT8 49 - Frame: Brown
Christian Dior Dioressence5 7C5 49mm Black Gold Eyeglasses Italy Unisex - Frame: Black