blacksuito S1 1000 Black Eyeglasses 57-17-145mm Comes W/full Set by Dior
$302
$699
Details
Dior eyeglasses BLACKSUITO - Frame: Black
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10187939 |
| Model | DIOR DIORBLACKSUITO S1 1000 |
| Frame Color | Black |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Pattern | Solid |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Eyeglasses |
| Unit Type | oz |
| Frame Material | Plastic Metal |
| Personalized | No |
| Style | Square |
| Theme | Designer |
| Features | Full Rim |
| Unit Quantity | 1 |
| Product Line | Christian Dior |