Gibston XL Matte Black/prizm Jade Men`s Sunglasses OO9470-0762 by Oakley
$174
Details
Oakley sunglasses GIBSTON - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM JADE
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10361193 |
| MPN | OO9470-0762 |
| GTIN | 888392641816 |
| Model | OAKLEY GIBSTON XL |
| Lens Color | PRIZM JADE |
| Frame Color | MATTE BLACK |
| Lens Width | 62 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 133 mm |
| Frame Width | 134.7 mm |
| Features | Lightweight |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 40 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Technology | PRIZM |
You might also like
OO9449-16 Mens Oakley Gibston Polarized Sunglasses - Frame: Matte Black
OO9449-23 Unisex Oakley Gibston Polarized Sunglasses - Frame: Matte Black Camo
Oakley Gibston Polished Clear/prizm Sapphire 60 mm Sunglasses OO9449-0460 - Frame: Polished Clear, Lens: Prizm Sapphire
Oakley Sunglasses Gibston X-silver Prizm Black OO9449-22 - Frame: Silver, Lens: Black
Oakley Gibston XL Steel/prizm Black Polarized Men`s Sunglasses OO9470-0262 - Frame: STEEL, Lens: PRIZM BLACK POLAR
Oakley Gibston XL Polarized Sunglasses OO9470-0662 Matte Black W/ Prizm Ruby - Frame: Matte Black, Lens: PRIZM RUBY POLARIZED