MWA100HD-1AV Analog Watch Stainless Steel Band Illuminator 100 Meter WR by Casio
$100
Details
Casio watch [MWA100HD 1AV] Illuminator - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10393071 |
| MPN | MWA100HD 1AV |
| Model | Casio Illuminator |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 51 mm |
| Original Packaging Description | With Box |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 13 mm |
| Department | Men |
| Watch Shape | Round |
| Style | Dress/Formal Sport |
| Features | 12-Hour Dial Backlight Water-Resistant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | MWA100HD-1AV |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog |
You might also like
Casio Men`s Watch Quartz Blue Dial Black Resin Strap Illuminator MWA-100H-2AV - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Blue
Casio AQS810W-1A4V Solar Illuminator Watch Black Resin 100 Meter 5 Alarms - Dial: Black, Band: Black
Casio Vintage Watch Resin Band Alarm 10 Year Battery Illuminator W210-1BV - Dial: Gray, Band: Black
Casio G-shock Super Illuminator Digital Chrono Watch 51mm GD120MB-1 - Band: Black, Bezel: Black
Casio Men`s Quartz Illuminator Black Resin Band 50mm Watch DW291H-9AV - Dial: Gold, Gray, Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio Illuminator Diver Multi-function St.steel Men`s Watch AE-2000WD-1A - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Black
Casio W220HF-3AV Chronograph Watch Alarm Illuminator Date Green Fabric Band - Dial: Digital, Band: Green, Bezel: Green
Casio W220HF-8AV Chronograph Watch Alarm Illuminator Date Gray Fabric Band - Dial: Digital, Band: Gray, Bezel: Gray