Eyeglasses Addams 0.5 OX3035-0154 54-18 140 Semi-rimless Black Frames by Oakley
$226
$279
Details
Oakley eyeglasses ADDAMS - Frame: Pewter, Lens: Demos with Imprint
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11005175 |
| GTIN | 888392641854 |
| Model | ADDAMS 0.5 OX3035-0154 |
| Frame Color | Pewter |
| Lens Color | Demos with Imprint |
| Frame Width | 142 mm - Large |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Width | 54 mm |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Vertical | 36 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Geometric |
| Frame Material | Metal Plastic Rubber Scilicone |
| Features | Half Frame Half Rim Semi-rimless Spring Hinges Air cushioned scilicone nose pads |
| Product Line | Oakley Eyeglasses |