Designer Square Eyeglasses Tortoise Shell with Demo Lens Taunt OX1091 by Oakley
$162
Details
Oakley eyeglasses Taunt - Frame: Tortoise Shell
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11037375 |
| Model | Oakley Taunt |
| Frame Color | Tortoise Shell |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Temple Length | 130 mm |
| Pattern | Tortoise Shell |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Full Rim |
| Frame Material | Acetate |
| Theme | Tortoise |
| Features | Full Rim |
You might also like
Oakley Confession OX1128-0252 Purple/tortoise Authent Eyeglasses 52-15 - Frame: PURPLE/TORTOISE
Oakley Latch SS OX8114-0352 Mens Polished Grey Tortoise Eyeglasses Frames 52 - Frame: Grey Tortoise, Manufacturer: 0352
Oakley Tortoise Plaid Eyeglasses OX1088 0153 Demo Lens 53 15 139 Optical Frame - Frame: Tortoise Plaid
Oakley Showdown OX1098-0653 Tortoise Night Eyeglasses 53mm 16 137 - Frame: Tortoise Night
Oakley OX1072 Entryfee 02 Blue Tortoise RX Eyeglasses 52-15-141 - Clear, Frame: Blue