Vintage Youth Digital Dress Grey Dial LA-11WR-5A Women`s Ladies Watch by Casio
$121
Details
Casio watch [LA-11WR-5A] - Dial: Grey, Band: Rose Gold, Bezel: No Bezel
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11079208 |
| MPN | LA-11WR-5A |
| GTIN | 4549526273728 |
| Model | LA-11WR-5A |
| Dial Color | Grey |
| Bezel Color | No Bezel |
| Band Color | Rose Gold |
| Case Size | 31.00 mm |
| Type | Wristwatch |
| Department | Women`s |
| Style | Dress |
| Features | Resin Crystal Deployment Clasp Day&Date Display |
| Water Resistant | Water Resistance |
| Water Resistance Rating | Water Resistance |
| Case Material | Rose Gold Tone Resin |
| Band Material | Stainless Steel |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Movement | Quartz |
| Display | Digital |
| Reference Number | LA-11WR-5A |
| Watch Shape | Square |
| Band/Strap | Bracelet |
| Indices category | Digital Watch |
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| With Manual/Booklet | Yes |
| With Papers | Yes |
| Country of Origin | Japan |
You might also like
Casio Men`s Core BEL100D-1A2 Silver Stainless-steel Quartz Dress Watch - Silver, Quartz
Casio Standard Brown Dial Quartz Dress Women`s Ladies Watch LTP-1234DD-5A - Dial: Brown, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio MTP-V004G-9B Men`s Dress Gold Tone Stainless Steel Numbers Dial Watch - Dial: Gold, Band: Gold, Bezel: Gold
Casio LTP-1128G-7B Ladies 2 Tone Stainless Steel Watch White Dial Dress - White
Casio LTP-V004D-7B Women`s Dress Stainless Steel White Dial Date Watch - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio MTP-V004D-1B2 Men`s Dress Stainless Steel Black Dial Analog Date Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio LTP-V004D-7B2 Women`s Dress Stainless Steel Silver Dial Date Watch - Dial: Silver, Band: Silver