$121
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11079208 |
| MPN: | LA-11WR-5A |
| GTIN: | 4549526273728 |
| Model: | LA-11WR-5A |
| Dial Color: | Grey |
| Bezel Color: | No Bezel |
| Band Color: | Rose Gold |
| Case Size: | 31.00 mm |
| Type: | Wristwatch |
| Department: | Women`s |
| Style: | Dress |
| Features: | Resin Crystal Deployment Clasp Day&Date Display |
| Water Resistant: | Water Resistance |
| Water Resistance Rating: | Water Resistance |
| Case Material: | Rose Gold Tone Resin |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Movement: | Quartz |
| Display: | Digital |
| Reference Number: | LA-11WR-5A |
| Watch Shape: | Square |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Indices category: | Digital Watch |
| Bezel Type: | Fixed Bezel |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio Men`s Core BEL100D-1A2 Silver Stainless-steel Quartz Dress Watch - Silver, Quartz
Casio Standard Brown Dial Quartz Dress Women`s Ladies Watch LTP-1234DD-5A - Dial: Brown, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio MTP-V004G-9B Men`s Dress Gold Tone Stainless Steel Numbers Dial Watch - Dial: Gold, Band: Gold, Bezel: Gold
Casio LTP-1128G-7B Ladies 2 Tone Stainless Steel Watch White Dial Dress - White
Casio LTP-V004D-7B Women`s Dress Stainless Steel White Dial Date Watch - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio MTP-V004D-1B2 Men`s Dress Stainless Steel Black Dial Analog Date Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio LTP-V004D-7B2 Women`s Dress Stainless Steel Silver Dial Date Watch - Dial: Silver, Band: Silver