Fiaba FA1104‑SS002‑E20‑1 32 mm Light Blue Diamond Quartz Watch by Maurice Lacroix
$1202
$1550
Details
Maurice Lacroix watch Fiaba - Dial: Light Blue With Diamonds, Band: Silver, Bezel: Silver
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
Product Specs
| Brand | Maurice Lacroix |
| SKU | 11353794 |
| MPN | FA1104-SS002-E20-1 |
| Model | Maurice Lacroix Fiaba |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Light Blue With Diamonds |
| Case Size | 32 mm |
| Band Width | 17 mm |
| Indices | Arabic numerals rhodium-plated |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Thickness | 9 mm |
| Handedness | Left |
| Caseback | Solid |
| Department | Women |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Classic Luxury Standard/Classic |
| Features | 12-Hour Dial Diamond |
| Case Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number | FA1104-SS002-E20-1 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Finish | Polished |
| Country of Origin | Switzerland |
| Display | Analog |