SALE: $966 (-41%) $1650
Genuine & Authentic Maurice Lacroix
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Maurice Lacroix
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Maurice Lacroix |
| SKU: | 11381698 |
| MPN: | FA1007-PVP13-170-1 |
| GTIN: | 7630020608615 |
| Model: | Maurice Lacroix Fiaba FA1007-PVP13-170-1 |
| Dial Color: | Silver Guilloche |
| Band Color: | Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-tone) |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 36 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | FA1007-PVP13-170-1 |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Silver Guilloche |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 meters / 100 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Diamond |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 36 mm |
| clasp: | Deployment with Push Button Release |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Fiaba |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Maurice Lacroix Fiaba FA1104‑SS002‑E20‑1 32 mm Light Blue Diamond Quartz Watch - Dial: Light Blue With Diamonds, Band: Silver, Bezel: Silver
Maurice Lacroix Fiaba FA1104 SS002 F20 1 32 mm Pink Diamond Quartz Watch - Dial: Pink, Band: Silver, Bezel: Silver
Maurice Lacroix Fiaba Quartz Silver Dial Ladies Watch FA1003-SS002-110-1 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone