Aikon AI1108 SS002 431 1 40 mm Light Blue Date Watch by Maurice Lacroix
$978
$1250
Details
Maurice Lacroix watch AIKON - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
Product Specs
| Brand | Maurice Lacroix |
| SKU | 11361318 |
| MPN | AI1108-SS002-431-1 |
| Model | Maurice Lacroix AIKON |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Blue |
| Case Size | 40 mm |
| Band Width | 23 mm |
| Indices | Indexes rhodium-plated |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Thickness | 9 mm |
| Handedness | Left |
| Department | Men |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Classic Luxury |
| Features | 12-Hour Dial Date Indicator |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | AI1108‑SS002‑431‑1 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Switzerland |
| Display | Analog |
You might also like
Maurice Lacroix Unisex Aikon Tide 40mm Quartz Watch AI2008-EEEE1-3A0-0 - Dial: Pink, Band: White, Other Dial: Pink
Maurice Lacroix Men`s Aikon Tide 40mm Quartz Watch AI2008-04010-400-J - Dial: White, Band: Red, Other Dial: White
Maurice Lacroix Aikon Tide Green Dial 40mm Unisex Watch AI2008-70070-300 - Dial: Green, Band: Black, Bezel: Black
Maurice Lacroix Aikon Colours Steel Blue Dial Date Mens Watch AI1108-SS002-431-1 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Maurice Lacroix Aikon Colours Pink Dial Diamonds Womens Watch AI1106-SS002-550-1 - Dial: Pink, Band: Silver, Bezel: Silver