SALE: $978 (-22%) $1250
Genuine & Authentic Maurice Lacroix
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Maurice Lacroix
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Maurice Lacroix |
| SKU: | 11361318 |
| MPN: | AI1108-SS002-431-1 |
| Model: | Maurice Lacroix AIKON |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 23 mm |
| Indices: | Indexes rhodium-plated |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | AI1108‑SS002‑431‑1 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Maurice Lacroix Unisex Aikon Tide 40mm Quartz Watch AI2008-EEEE1-3A0-0 - Dial: Pink, Band: White, Other Dial: Pink
Maurice Lacroix Men`s Aikon Tide 40mm Quartz Watch AI2008-04010-400-J - Dial: White, Band: Red, Other Dial: White
Maurice Lacroix Aikon Tide Green Dial 40mm Unisex Watch AI2008-70070-300 - Dial: Green, Band: Black, Bezel: Black
Maurice Lacroix Aikon Colours Steel Blue Dial Date Mens Watch AI1108-SS002-431-1 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Maurice Lacroix Aikon Colours Pink Dial Diamonds Womens Watch AI1106-SS002-550-1 - Dial: Pink, Band: Silver, Bezel: Silver