Fiaba Quartz Silver Dial Ladies Watch FA1007-PVP13-170-1 by Maurice Lacroix
$966
$1650
Details
Maurice Lacroix watch Fiaba - Dial: Silver Guilloche, Band: Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-tone), Bezel: Silver-tone
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
Product Specs
| Brand | Maurice Lacroix |
| SKU | 11381698 |
| MPN | FA1007-PVP13-170-1 |
| GTIN | 7630020608615 |
| Model | Maurice Lacroix Fiaba FA1007-PVP13-170-1 |
| Dial Color | Silver Guilloche |
| Band Color | Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-tone) |
| Bezel Color | Silver-tone |
| Case Size | 36 mm |
| Department | Women |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | FA1007-PVP13-170-1 |
| Style | Watches |
| Features | Date Hour Minute Second |
| Movement | Quartz |
| Band Material | Stainless Steel |
| Display | Silver Guilloche |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 30 meters / 100 feet |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Indices | Diamond |
| Watch Shape | Round |
| Country of Origin | Switzerland |
| Caseback | Solid |
| Bezel Type | Fixed |
| Case Thickness | 10 mm |
| Handedness | Left |
| Bezel | Fixed |
| Case Diameter | 36 mm |
| clasp | Deployment with Push Button Release |
| Gender | Women`s |
| Series | Fiaba |
You might also like
Maurice Lacroix Fiaba FA1104‑SS002‑E20‑1 32 mm Light Blue Diamond Quartz Watch - Dial: Light Blue With Diamonds, Band: Silver, Bezel: Silver
Maurice Lacroix Fiaba FA1104 SS002 F20 1 32 mm Pink Diamond Quartz Watch - Dial: Pink, Band: Silver, Bezel: Silver
Maurice Lacroix Fiaba Quartz Silver Dial Ladies Watch FA1003-SS002-110-1 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone