Eliros Quartz White Dial Unisex Watch EL1118-SS00S-120-D by Maurice Lacroix
$385
$850
Details
Maurice Lacroix watch Eliros - Dial: White, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
Product Specs
| Brand | Maurice Lacroix |
| SKU | 11381834 |
| MPN | EL1118-SS00S-120-D |
| GTIN | 7630020612339 |
| Model | Maurice Lacroix Eliros EL1118-SS00S-120-D |
| Dial Color | White |
| Band Color | Silver-tone |
| Bezel Color | Silver-tone |
| Case Size | 40 mm |
| Band Width | 20 mm |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | EL1118-SS00S-120-D |
| Style | Watches |
| Features | Date Hour Minute Second |
| Movement | Quartz |
| Band Material | Stainless Steel-Mesh |
| Display | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Indices | Index-Arabic Numeral |
| Watch Shape | Round |
| Country of Origin | Switzerland |
| Caseback | Solid |
| Bezel Type | Fixed |
| Handedness | Left |
| Bezel | Fixed |
| Case Diameter | 40 mm |
| clasp | Folding |
| Gender | unisex |
| Series | Eliros |