SALE: $385 (-55%) $850
Genuine & Authentic Maurice Lacroix
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Maurice Lacroix
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Maurice Lacroix |
| SKU: | 11381834 |
| MPN: | EL1118-SS00S-120-D |
| GTIN: | 7630020612339 |
| Model: | Maurice Lacroix Eliros EL1118-SS00S-120-D |
| Dial Color: | White |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | EL1118-SS00S-120-D |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel-Mesh |
| Display: | White |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index-Arabic Numeral |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 40 mm |
| clasp: | Folding |
| Gender: | unisex |
| Series: | Eliros |
YOU MIGHT ALSO LIKE