G-shock Move GMDB300SC-7 White Resin Band Digital Women`s Watch by Casio
$190
Details
Casio watch [GMDB300SC-7] Sports - Dial: Gray, Band: White, Bezel: White
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11385669 |
| MPN | GMDB300SC-7 |
| Model | Casio Sports |
| Bezel Color | White |
| Band Color | White |
| Dial Color | Gray |
| Case Size | 43.8 mm |
| Closure | Buckle |
| Year Manufactured | 2025 |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 12 mm |
| Department | Women |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Octagon |
| Age Group | Adult |
| Style | Casual Sport |
| Features | Alarm Annual Calendar Backlight Day/Date stop watch |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GMDB300SC-7 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Rubber |
| Case Finish | Matte |
| Display | Digital |
You might also like
Baby-g World Time Women`s Shock Resistant Sports Casio Wrist Watch BA-120TG-4AD - Dial: Multicolor, Band: Pink
Casio MRW200H-4B Men`s Black Diver`s Style Sports Watch MRW200H-4BV - Black, Dial: Black, Orange, Band: Black
Casio MTPVD300-1B Men`s Sports Multifunction MTP-VD300 Steel Watch - Silver, Dial: Black, Band: Black
Casio LW203-1B Illuminator Digital Sports Watch Black - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black, Yellow
Casio MRW230H-1E2V Men`s Standard Rotating Bezel Day Date 100M Sports Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Pepsi