$302
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11635229 |
| MPN: | ECB20DC1A |
| GTIN: | 889232285207 |
| Model: | Casio EDIFICE |
| Bezel Color: | Gray |
| Band Color: | Gray |
| Dial Color: | Blue |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Sport Travel |
| Features: | Bluetooth |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | ECB20DC1A |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog & Digital |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio Edifice EFV620D-1A2 Chronograph Stainless Steel Blue Bezel Men`s Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Blue
Casio Men`s EF563DB-1AV Edifice Stainless Chronograph Sport - Great Gift - Band: Silver
Casio Men Edifice Efr- 538 BK -1A Black Dial Stainless Steel Band Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio Edifice EF-338DB-7ADF Analog Men`s Stainless Steel Water Resistant Watch - Dial: White, Band: Silver
Casio Men`s ERA-500DB-1ACR ERA-500 Edifice Analog-digital Display Quartz - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black
Casio EFB108D-7AV Edifice w Sapphire Crystal 100M w Date Stainless Sport Watch - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio Men`s Watch Edifice Quartz Black Dial Silver Steel Bracelet EFB-109D-1AVCF - Dial: Black, Band: Silver