Christian essence 15 Ddb 58mm Rose Gold Eyeglasses Frames Italy by Dior
$421
Details
Dior eyeglasses essence - Frame: Rose Gold
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 11623128 |
| MPN | Dioressence15 |
| Model | Dioressence 15 |
| Frame Color | Rose Gold |
| Bridge Width | 12 mm |
| Lens Socket Width | 58 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Vertical | 50 mm |
| Pattern | Solid |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Women |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Aviator |
| Age Group | Adult |
| Frame Material | Acetate Metal |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim Rectangular Square |
| Country of Origin | Italy |
You might also like
Dior DIORESSENCE12 P65 50 Eyewear Glasses RX Optical Eyeglasses Frames -italy - Frame: Havana
Dior Transparent Unisex Optical Frame Eyeglasses DIORESSENCE7 SX7 50 - Frame: Clear
Christian Dior DIORESSENCE5 581 Havana Black Frame RX 49mm 22 145 - Frame: Havana Black
Dior DIORESSENCE17 Phantos Ladies Eyeglasses DIORESSENCE17 HT8 49 - Frame: Brown
Christian Dior Dioressence5 7C5 49mm Black Gold Eyeglasses Italy Unisex - Frame: Black