G-shock 5000 Series Alarm Quartz Digital Black Dial Watch DW-5000SS-1DR by Casio
$265
Details
Casio watch [DW-5000SS-1DR] - Dial: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11648226 |
| MPN | DW-5000SS-1DR |
| GTIN | 4549526329418 |
| Model | Casio G-Shock 5000 Series DW-5000SS-1DR |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 48.9 x 42.8 mm |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | DW-5000SS-1DR |
| Style | Watches |
| Features | Hour minute second pm month date day 12/24-hour format Alarm Stopwatch Timer |
| Movement | Quartz |
| Band Material | Resin |
| Display | Black |
| Case Material | Stainless steel/Resin |
| Water Resistance | 200 meters / 660 feet |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Watch Shape | Square |
| Country of Origin | Japan |
| Caseback | Solid |
| Bezel Type | Fixed |
| Case Thickness | 13.5 mm |
| Handedness | Left |
| Bezel | Fixed |
| Case Diameter | 48.9 x 42.8 mm |
| clasp | Buckle |
| Gender | Men`s |
| Series | G-Shock 5000 Series |
You might also like
Casio G-shock Watch Digital Rubber Black Watch DW-5600UBB-1 5600 Series - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio Women`s LA670WA Series Watch LA670WA-1 LA670WA-2 LA670WA-4 LA670WA-7 - Dial: Black, Blue, Red, Silver, Band: Silver
Casio Illuminator AE1500WH Series 10-Year Battery Led Backlight Men`s Watch - Band: Black, Blue, Bezel: Blue
Casio G-shock DW6900MS-1 Digital Watch 6900 Series Black 200M Sport - Black
Casio LTP1094Q-7B6 Ladies Penguin Leather Band Animal Print Series Watch - Dial: White, Band: Brown
Casio Baby-g BA110PS-7A Analog Digital Watch BA-110 Series White Women - Dial: White
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red