$265
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11648226 |
| MPN: | DW-5000SS-1DR |
| GTIN: | 4549526329418 |
| Model: | Casio G-Shock 5000 Series DW-5000SS-1DR |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 48.9 x 42.8 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | DW-5000SS-1DR |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour minute second pm month date day 12/24-hour format Alarm Stopwatch Timer |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Resin |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless steel/Resin |
| Water Resistance: | 200 meters / 660 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Watch Shape: | Square |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 13.5 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 48.9 x 42.8 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | Men`s |
| Series: | G-Shock 5000 Series |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio G-shock Watch Digital Rubber Black Watch DW-5600UBB-1 5600 Series - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio Women`s LA670WA Series Watch LA670WA-1 LA670WA-2 LA670WA-4 LA670WA-7 - Dial: Black, Blue, Red, Silver, Band: Silver
Casio Illuminator AE1500WH Series 10-Year Battery Led Backlight Men`s Watch - Band: Black, Blue, Bezel: Blue
Casio G-shock DW6900MS-1 Digital Watch 6900 Series Black 200M Sport - Black
Casio LTP1094Q-7B6 Ladies Penguin Leather Band Animal Print Series Watch - Dial: White, Band: Brown
Casio Baby-g BA110PS-7A Analog Digital Watch BA-110 Series White Women - Dial: White
CSGA100-1A4CR Casio G-shock Classic Series Analog-digital Black Dial Men`s Watch - Style /: Black / Red