Marvel Black Panther Men`s 48mm Limited Edition Quartz Watch 34740 by Invicta
$195
Details
Invicta watch Marvel - Dial: Black, Gray, Multicolor, White, Band: Black, Silver, Bezel: Black, Silver
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
Product Specs
| Brand | Invicta |
| SKU | 11791103 |
| MPN | 34740 |
| Model | Invicta Marvel |
| Dial Color | Black Gray Multicolor White |
| Band Color | Black Silver |
| Bezel Color | Black Silver |
| Case Size | 48 mm |
| Band Width | 26 mm |
| Max Wrist Size | 7.6-8 in |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | 34740 |
| Style | Casual Classic Luxury Sport |
| Features | 12-Hour Dial Limited Edition Luminous Hands Push/Pull Crown Sapphire Crystal Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water-Resistant |
| Movement | Quartz |
| Band Material | Silicone |
| Display | Analog |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| With Papers | Yes |
| Indices | Non-Numeric Hour Marks |
| Watch Shape | Round |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Caseback | Screwback Case |
| Bezel Type | Unidirectional Rotating |
| Case Finish | Polished |
| Band Type | Two-Piece Strap |
| Character Family | Avengers |
| Dial Style | Seconds Hand |
| Original Packaging Description | With Box |
You might also like
Invicta Marvel Black Panther Men`s 52mm Limited Chronograph Watch 36356 Rare - Dial: Black,Gray,Multicolor,Purple, Band: Black, Bezel: Black,Purple
Invicta Marvel Black Panther Men`s 52mm Limited Edition Chronograph Watch 26802 - Dial: Black, Blue, Silver, Band: Blue, Gray, Bezel: Black
Invicta Marvel 44mm Black Panther Limited Edition Gold Tone SS Watch 29686 - Dial: Black, Band: Gold, Yellow, Bezel: Black, Gold
Invicta Marvel Black Panther Men`s 56mm Limited Swiss Chronograph Watch 38323 - Dial: Black, Multicolor, Purple, Band: Silver, Bezel: Black, Purple, Silver
Invicta Marvel Black Panther 52mm Limited Ed Bolt Chronograph Rubber Watch - Dial: Black, Band: Gray
Invicta Marvel Black Panther Limited Edition Men`s 52mm Chronograph Watch 26806 - Dial: Black, Silver, White, Band: Black, Bezel: Black, Gray
Invicta Marvel Punisher Limited Edition Men`s 44mm Stainless Quartz Watch 29693 - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Black