$159
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12018598 |
| MPN: | 29686 |
| GTIN: | 886678352319 |
| Model: | Invicta Marvel |
| Bezel Color: | Black Gold |
| Band Color: | Gold Yellow |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Square Indexes Non-Numeric Hour Marks Multiple Hands |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Reference Number: | 29686 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Push/Pull Crown Rotating Bezel Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water-Resistant RARE diver |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Japanese TMI PC21J Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Character Actor: | Chadwick Boseman |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Marvel |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Character Family: | Avengers |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE