Christian DM50008I-052-55 Eyeglasses 55mm by Dior
$302
Details
Dior eyeglasses - Frame: Havana
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 11899479 |
| MPN | DM50008I-052-55 |
| GTIN | 192337059278 |
| Model | DM50008I-052-55 |
| Frame Color | Havana |
| Bridge Width | 17mm |
| Lens Socket Width | 55mm |
| Temple Length | 145mm |
| Frame Width | 55mm |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Features | Eyeglasses |
| Frame Material | Acetate/Metal |
| Style | Eyeglasses |
| Theme | Designer |
| Country of Origin | Italy |
| Personalized | No |
| Unit Type | oz |
You might also like
Christian Dior Lady 95.220 S1I 1000 Shiny Black Gold Eyeglasses 53-17 - Frame: SHINY BLACK GOLD
Christian Dior Dioressence 15 Ddb 58mm Rose Gold Eyeglasses Frames Italy - Frame: Rose Gold
Christian Dior DIORCOMPOSITO1 807 49mm Matte Black Eyeglasses Frames Italy - Frame: Black
Christian Dior MONTAIGNE3F-SGN-52 Eyeglasses 52mm - Frame: SGN
Christian Dior CD50027I-090-53 Eyeglasses 53mm - Frame: Blue
Christian Dior DIORSIGHTO1-086-52 Eyeglasses 52mm - Frame: Havana Gold
Christian Dior DIAMONDO-S1F-DM50063F-003 Eyeglasses 0mm - Frame: havana black