blacksuito AI 2000 Shiny Dark Havana Men`s Eyeglasses 57-13-145 by Dior
$258
$580
Details
Dior eyeglasses BlackSuitO - Frame: SHINY DARK HAVANA
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 11923663 |
| MPN | CD50007I-052-57 |
| GTIN | 192337059247 |
| Model | Dior BlackSuitO AI |
| Frame Color | SHINY DARK HAVANA |
| Lens Socket Width | 57mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Bridge Width | 13mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| LENSES | CLEAR DEMO LENSES |
| Department | Men |
| Unit Type | Unit |
| Frame Material | Acetate-Metal Acetate Metal |
| Style | Aviator |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim Square Eyeglasses Aviator/Pilot Lightweight CD Logo on Temples |
| Unit Quantity | 1 |
| Pattern | Solid |
| Type | Eyeglasses |
| Theme | Designer Modern Retro Aviator/Pilot Warm Sophistication Shiny Dark Havana Classic Intellectual |
| Country of Origin | Italy |
| Product Line | Christian Dior |
You might also like
Christian Dior Diorblacksuito S7I 2900 Havana Fade Authentc Eyeglasses 52-18 - Frame: HAVANA TRANSPARENT FADE
Christian Dior Blacksuito SI 1000 Black Square Men`s Eyeglasses - Frame: Black
Christian Dior Diorblacksuito S23F I100 Matte Black Gunmetal Eyeglasses 51-19 - Frame: MATTE BLACK GUNMETAL