Alarm World Time Quartz Analog-digital Black Dial Watch GMA-S2200-1ADR by Casio
$170
Details
Casio watch [GMA-S2200-1ADR] - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11940799 |
| MPN | GMA-S2200-1ADR |
| GTIN | 4549526323027 |
| Model | Casio G-Shock GMA-S2200-1ADR |
| Dial Color | Black |
| Band Color | Black |
| Bezel Color | Black |
| Case Size | 48.3 x 45.7 mm |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | GMA-S2200-1ADR |
| Style | Watches |
| Features | Hour minute second pm month date day 12/24-hour format World time Timer Stopwatch Alarm |
| Movement | Quartz |
| Band Material | Resin |
| Display | Black |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 meters / 660 feet |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Indices | Index |
| Watch Shape | Round |
| Country of Origin | Japan |
| Caseback | Solid |
| Bezel Type | Fixed |
| Case Thickness | 12.4 mm |
| Handedness | Left |
| Bezel | Fixed |
| Case Diameter | 48.3 x 45.7 mm |
| clasp | Buckle |
| Series | G-Shock |
You might also like
Casio Cacio G-schock Perpetual Alarm World Time Chronograph Quartz Watch GBD800U-8 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Gray
Casio G-shock GA100-1A1 Men`s Tactical XL Matte Black Analog-digital Watch 3849 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Tan
Casio G-shock Alarm Chronograph Quartz Digital Black Dial Ladies Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Rose Gold-tone
Casio G-shock Quartz Analog-digital Rose Gold Dial Ladies Watch GMS2110PG-1A4 - Dial: Rose Gold, Band: Black, Bezel: Rose Gold-tone
Casio G-shock Alarm Quartz Digital Ladies Watch GM-S5640GEM-7DR - Dial: Digital, Band: Translucent White, Bezel: Rainbow IP
Casio G-shock Alarm Chronograph Gmt Quartz Digital Ladies Watch GM-S5600PG-4 - Dial: Black, Beige, Rose Gold, Pink, Band: Gold, Beige, Pink, Bezel: Rose Gold-tone