$259
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11760244 |
| MPN: | GMS2110PG-1A4 GMS2110PG1A4 |
| Model: | Casio G-Shock |
| Bezel Color: | Rose Gold-tone |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Rose Gold |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Case Size: | 40-43.9 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Indices: | Index |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Bezel: | Fixed |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| clasp: | Buckle |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour minute second pm month date day World time Timer Stopwatch Alarm 12/24-hour format 24-Hour Dial |
| Case Material: | Resin/Stainless Steel Stainless Steel Resin |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | GMS2110PG-1A4 GMS2110PG1A4 |
| Case Diameter: | 45.9 x 40.5 mm |
| Series: | G-Shock |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Bio-Based Resin Resin |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog & Digital |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio G-shock Alarm Quartz Analog-digital Black Dial Men`s Watch GBA-900-1ADR - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Baby-g Digital Watch Black Resin BGD-565-1 Series - Band: Black
Casio Men`s Digital Watch G-shock G-squad 800 Series Brown Strap GBD800UC-5 - Dial: Black, Band: Brown
Casio G-shock GA100-1A1 Men`s Tactical XL Matte Black Analog-digital Watch 3849 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Tan
Casio G-shock Alarm Chronograph Quartz Digital Black Dial Ladies Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Rose Gold-tone
Casio Men`s Watch G-shock Quartz Black Analog-digital Dial Red Strap GA700-4A - Face: Black, Dial: Black, Band: Red
Casio G-shock Alarm Quartz Digital Ladies Watch GM-S5640GEM-7DR - Dial: Digital, Band: Translucent White, Bezel: Rainbow IP