G-shock G-steel Silver Tone Stainless Steel Resin Men`s Watch GM-700-1A by Casio
$271
Details
Casio watch [GM-700-1A] - Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11955585 |
| MPN | GM-700-1A |
| GTIN | 4549526383830 |
| Case Size | 58.4 × 53.4 × 18.6 mm |
| Reference Number | GM-700-1A |
| Clasp | Buckle |
| Band Material | Resin |
| Date Calendar | Day & Date Display |
| Bezel | Fixed |
| Hands and Markers | Luminous |
| Case Material | Bio-based Resin / Stainless steel |
| Watch Shape | Round |
| Collection | G-Steel |
| Comes In | Original Box and Paperwork |
| Crystal Type | Mineral Glass |
| Display | Analog / Digital |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Features | World time Stopwatch Timer Alarm LED Backlight |
| Gender | Men`s |
| Country of Origin | Japan Movement |
| Movement | Battery Powered |
| Style | Fashion |
| Water Resistance | 200 meters / 660 feet |
| Manufacturer | Casio G Shock |