$271
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11955585 |
| MPN: | GM-700-1A |
| GTIN: | 4549526383830 |
| Case Size: | 58.4 × 53.4 × 18.6 mm |
| Reference Number: | GM-700-1A |
| Clasp: | Buckle |
| Band Material: | Resin |
| Date Calendar: | Day & Date Display |
| Bezel: | Fixed |
| Hands and Markers: | Luminous |
| Case Material: | Bio-based Resin / Stainless steel |
| Watch Shape: | Round |
| Collection: | G-Steel |
| Comes In: | Original Box and Paperwork |
| Crystal Type: | Mineral Glass |
| Display: | Analog / Digital |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Features: | World time Stopwatch Timer Alarm LED Backlight |
| Gender: | Men`s |
| Country of Origin: | Japan Movement |
| Movement: | Battery Powered |
| Style: | Fashion |
| Water Resistance: | 200 meters / 660 feet |
| Manufacturer: | Casio G Shock |