MTG-M900DA-8CR G-shock Tough Solar Atomic Digital Watch by Casio
$228
Details
Casio watch [MTGM900DA-8CR] - Silver, Dial: Silver, Band: Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11958566 |
| MPN | MTGM900DA-8CR |
| GTIN | 0079767225797 |
| Model | MTGM900DA-8CR |
| Color | Silver |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Silver |
| Lug Width | 22mm |
| Case Size | 45 mm |
| Case Thickness | 16.6 mm. |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Indices | 12h Dial |
| Reference Number | MTGM900DA-8CR |
| Band/Strap | Bracelet |
| Department | Men Adult Unisex Adults |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport |
| Features | Backlight Alarm 12-Hour Dial Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Material | Stainless Steel |
| Display | Digital |
You might also like
Casio G-shock Mudmaster GSG100-1A All Black Solar Outdoors Military Mens Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock GAV01A-9A G-shock Toughness Analog Digital Gold Watch - Dial: Gold, Band: Gold
Casio G-shock Tough Solar Power A-c Men`s Watch AWGM100B-1A - Black, Dial: Black, Band: Black
Casio Tough Solar Gravity Defier World Time Alarm Men`s Watch G-1200G-1A - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Green
Casio GA110RG-1 Men`s G-shock Tough Analog Digital Black Dial Alarm Watch - Face: Black, Rose Gold, Dial: Black, Rose Gold