$228
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11958566 |
| MPN: | MTGM900DA-8CR |
| GTIN: | 0079767225797 |
| Model: | MTGM900DA-8CR |
| Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Lug Width: | 22mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Case Thickness: | 16.6 mm. |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | 12h Dial |
| Reference Number: | MTGM900DA-8CR |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men Adult Unisex Adults |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport |
| Features: | Backlight Alarm 12-Hour Dial Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Digital |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio G-shock Mudmaster GSG100-1A All Black Solar Outdoors Military Mens Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock GAV01A-9A G-shock Toughness Analog Digital Gold Watch - Dial: Gold, Band: Gold
Casio G-shock Tough Solar Power A-c Men`s Watch AWGM100B-1A - Black, Dial: Black, Band: Black
Casio Tough Solar Gravity Defier World Time Alarm Men`s Watch G-1200G-1A - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Green
Casio GA110RG-1 Men`s G-shock Tough Analog Digital Black Dial Alarm Watch - Face: Black, Rose Gold, Dial: Black, Rose Gold