EL1118-SS001-620-5 Eliros Green Dial 40 mm Unisex Watch by Maurice Lacroix
$344
$750
Details
Maurice Lacroix watch Eliros - Green, Dial: Green, Band: Green
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
Product Specs
| Brand | Maurice Lacroix |
| SKU | 11979054 |
| GTIN | 7630020612155 |
| Model | Maurice Lacroix Eliros EL1118-SS001-620-5 |
| Dial Color | Green |
| Band Color | Green |
| Color | Green |
| Case Size | 40 mm |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Style | Watches |
| Features | Date Hour Minute Second |
| Band Material | Leather |
| Display | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Indices | Index-Arabic Numeral |
| Country of Origin | Switzerland |
| Caseback | Solid |
| Case Thickness | 8 mm |
| Bezel | Fixed |
| Case Diameter | 40 mm |
| clasp | Folding |
| Gender | unisex |
| Movement | Quartz |
| Series | Eliros |
| Water Resistance | 50 meters / 165 feet |
You might also like
Maurice Lacroix Eliros Quartz White Dial Unisex Watch EL1118-SS00S-120-D - Dial: White, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Maurice Lacroix EL1118-SS00S-120-D Eliros White Dial 40 mm Unisex Watch - Silver-tone, Dial: White, Band: Silver-tone
Maurice Lacroix Eliros Quartz Men`s Watch EL1087-PVP01-113-3 - Dial: Silver White Sunbeam, Band: Dark Brown, Bezel: Rose Gold-tone