by Bulova Mens Modern Diamond Accent Black Watch 45D111 by Caravelle
$321
Details
Caravelle watch Modern - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Caravelle is a stylish watch brand known for its affordable yet elegant timepieces. With a focus on contemporary design, Caravelle offers a diverse range of watches that cater to various tastes and occasions. Whether you`re dressing up for a formal event or seeking a chic everyday accessory, Caravelle provides quality options that enhance your personal style effortlessly.
Product Specs
| Brand | Caravelle |
| SKU | 12061984 |
| MPN | 45D111 |
| GTIN | 042429603905 |
| Model | Modern |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 21 mm |
| Case Size | 44 mm |
| Closure | Short Fold Over Clasp with Push Buttons |
| Indices | Baton Indexes Diamond Markers |
| Year Manufactured | 2025 |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Thickness | 10 mm |
| Caseback | Solid |
| Department | Men |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Tonneau/Barrel |
| Style | Casual Classic Dress/Formal |
| Features | 12-Hour Dial Mineral Crystal Water-Resistant Diamond Accent |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | 45D111 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
You might also like
Caravelle BY Bulova 45L171 Black Crystal Dial Ion Bracelet 38MM Womens Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Caravelle by Bulova 43P101 Women`s 8 Diamond Stainless Steel Silver Tone Watch - Dial: Silver, Band: Silver
Caravelle BY Bulova 45D107 Black Dial Two Tone Bracelet Quartz 40MM Mens Watch - Dial: Black, Band: Gold, Silver, Bezel: Black
Caravelle by Bulova 44D102 Stainless Gold Tone Band Diamond Dial Men`s Watch - Dial: Black, Band: Gold, Bezel: Black
Caravelle by Bulova Women`s Diamond Watch 43P002 Stainless Steel Rectangular - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver