$321
Genuine & Authentic Caravelle
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Caravelle
Caravelle is a stylish watch brand known for its affordable yet elegant timepieces. With a focus on contemporary design, Caravelle offers a diverse range of watches that cater to various tastes and occasions. Whether you`re dressing up for a formal event or seeking a chic everyday accessory, Caravelle provides quality options that enhance your personal style effortlessly.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Caravelle |
| SKU: | 12061984 |
| MPN: | 45D111 |
| GTIN: | 042429603905 |
| Model: | Modern |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 21 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Closure: | Short Fold Over Clasp with Push Buttons |
| Indices: | Baton Indexes Diamond Markers |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Tonneau/Barrel |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal |
| Features: | 12-Hour Dial Mineral Crystal Water-Resistant Diamond Accent |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 45D111 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Caravelle BY Bulova 45L171 Black Crystal Dial Ion Bracelet 38MM Womens Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Caravelle by Bulova 43P101 Women`s 8 Diamond Stainless Steel Silver Tone Watch - Dial: Silver, Band: Silver
Caravelle BY Bulova 45D107 Black Dial Two Tone Bracelet Quartz 40MM Mens Watch - Dial: Black, Band: Gold, Silver, Bezel: Black
Caravelle by Bulova 44D102 Stainless Gold Tone Band Diamond Dial Men`s Watch - Dial: Black, Band: Gold, Bezel: Black
Caravelle by Bulova Women`s Diamond Watch 43P002 Stainless Steel Rectangular - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver