Jet Set Item Medium Front Pocket Chain Tote Bag Purse/ Wallet Optio by Michael Kors
$321
Details
Michael Kors bag - Handle/Strap: rose gold, Hardware: Gold, Exterior: optiwhite/ rose gold
Michael Kors is a renowned luxury fashion brand known for its stylish handbags, accessories, and ready-to-wear apparel. Celebrated for its chic designs and modern aesthetics, Michael Kors offers a range of products that blend sophistication with practicality. With Michael Kors, you can elevate your wardrobe with high-quality items that embody a luxurious lifestyle, making it a favorite among fashion enthusiasts.
Product Specs
| Brand | Michael Kors |
| SKU | 12114635 |
| MPN | 35F2GTTT2L |
| Model | Michael Kors Jet Set Item |
| Handle/Strap Color | rose gold |
| Hardware Color | Gold |
| Exterior Color | optiwhite/ rose gold |
| Lining Color | Beige |
| Bag Width | 12 in |
| Size | Medium |
| Bag Length | 15" (TOP) 12"(BOTTOM) |
| Shape | Rectangle |
| Closure | Zipper |
| Occasion | Business Casual Formal Party/Cocktail Travel Wedding Workwear |
| Handle Drop | 10 in |
| Bag Depth | 5" |
| Fabric Type | Satin |
| Accents | Logo |
| Style Subtype | Shoulder Bag |
| Personalize | No |
| Accessories | Brand Card |
| Department | Women |
| Style | Tote |
| Features | Chain Leather strap Pockets |
| Pattern | signature |
| Character | rose gold |
| Bag Height | 10" |
| Handle Style | Shoulder Strap |
| Lining Material | Fabric |
| Exterior Material | Leather pvc and leather |
| Type | Handbags |
| Hardware Material | Gold Toned Hardware |
| Theme | Designer |
| Strap Drop | 10" |
| Handle/Strap Material | Leather |
| Character Family | rose gold |
| Product Line | Michael Kors Jet Set Item |
| Manufacturer Color | optiwhte/rose gold |