Christian blacksuito S11I 1000 Shiny Black Eyeglasses 54-16 by Dior
$365
$520
Details
Dior eyeglasses BlackSuitO - Frame: POLISHED BLACK WITH SILVER ACENTS
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 12212835 |
| Model | DIOR DiorBlackSuitO S11I 1000 |
| Frame Color | POLISHED BLACK WITH SILVER ACENTS |
| Frame Width | 140mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 145mm |
| Vertical | 42 mm |
| Pattern | Solid |
| Character | Vision |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Eyeglasses |
| Style | RECTANGLE |
| Theme | Designer |
| Frame Material | Acetate |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim |
| Country of Origin | Italy |
You might also like
Christian Dior Diorblacksuito S7I 2900 Havana Fade Authentc Eyeglasses 52-18 - Frame: HAVANA TRANSPARENT FADE
Christian Dior Blacksuito SI 1000 Black Square Men`s Eyeglasses - Frame: Black
Christian Dior Diorblacksuito S23F I100 Matte Black Gunmetal Eyeglasses 51-19 - Frame: MATTE BLACK GUNMETAL