Standard Analog Stainless Steel Black Dial Quartz MTP-B140D-1A Men`s Watch by Casio
$129
NEW
Details
Casio watch [MTP-B140D-1A] - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: No Bezel
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 12277413 |
| MPN | MTP-B140D-1A |
| GTIN | 4549526360725 |
| Model | MTP-B140D-1A |
| Dial Color | Black |
| Bezel Color | No Bezel |
| Band Color | Silver |
| Case Size | 35.50 mm |
| Type | Wristwatch |
| Department | Men`s |
| Style | Dress |
| Features | Mineral Crystal Deployment Clasp Analog Display |
| Water Resistant | 50M Water Resistance |
| Water Resistance Rating | 50 m (5 ATM) |
| Case Material | Stainless Steel |
| Band Material | Stainless Steel |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Movement | Quartz |
| Display | Analog |
| Reference Number | MTP-B140D-1A |
| Watch Shape | Tonneau |
| Band/Strap | Bracelet |
| Indices category | Index |
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| With Manual/Booklet | Yes |
| With Papers | Yes |
| Country of Origin | Japan |
You might also like
Casio MTP1302D-7BV Men`s Standard Classic Stainless Steel Date White Dial Watch - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio MTS100D-2A Men`s Standard Analog Silver Stainless Steel Band Watch - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio LTP-V005D-1B2 Women`s Standard Stainless Steel Black Dial Analog Watch - Dial: Black, Band: Silver
Casio MTP1370D-7A2V Men`s Standard Day Date Stainless Steel Silver Dial Watch - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio LTP-V005D-4B Women`s Standard Stainless Steel Black Dial Analog Watch - Dial: Pink, Band: Silver
Casio Standard Analog Black Dial Quartz Casual MTP-M306D-1AV Men`s Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio LTP1303DD-4A Women`s Standard Analog Watch - Band: Silver, Bezel: Silver