$129
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 12277413 |
| MPN: | MTP-B140D-1A |
| GTIN: | 4549526360725 |
| Model: | MTP-B140D-1A |
| Dial Color: | Black |
| Bezel Color: | No Bezel |
| Band Color: | Silver |
| Case Size: | 35.50 mm |
| Type: | Wristwatch |
| Department: | Men`s |
| Style: | Dress |
| Features: | Mineral Crystal Deployment Clasp Analog Display |
| Water Resistant: | 50M Water Resistance |
| Water Resistance Rating: | 50 m (5 ATM) |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Movement: | Quartz |
| Display: | Analog |
| Reference Number: | MTP-B140D-1A |
| Watch Shape: | Tonneau |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Indices category: | Index |
| Bezel Type: | Fixed Bezel |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio MTP1302D-7BV Men`s Standard Classic Stainless Steel Date White Dial Watch - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio MTS100D-2A Men`s Standard Analog Silver Stainless Steel Band Watch - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio LTP-V005D-1B2 Women`s Standard Stainless Steel Black Dial Analog Watch - Dial: Black, Band: Silver
Casio MTP1370D-7A2V Men`s Standard Day Date Stainless Steel Silver Dial Watch - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio LTP-V005D-4B Women`s Standard Stainless Steel Black Dial Analog Watch - Dial: Pink, Band: Silver
Casio Standard Analog Black Dial Quartz Casual MTP-M306D-1AV Men`s Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio LTP1303DD-4A Women`s Standard Analog Watch - Band: Silver, Bezel: Silver