OX8057 Draw UP 805704 Womens Eyeglasses 54-17-139MM/POLISHED Ice Blue by Oakley
$191
NEW
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Blue
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12278249 |
| MPN | OX8057-0454 |
| GTIN | 0888392589224 |
| Model | DRAW UP OX8057 805704 54 |
| Frame Color | Blue |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 139mm |
| Frame Width | 135mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Vertical | 42.3mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| LENSES | CLEAR DEMO LENSES |
| Department | Women |
| Unit Type | Unit |
| Personalized | No |
| Frame Material | O-MATTER/NYLON |
| Style | Round |
| Features | Full Rim O-MATTER FRAME MATERIAL POLISHED ICE BLUE Three-Point Fit Ace-Fit Temples Adjustable Nosepads Oakley Ellipse logo Versatile Round Shape Prescription Rx Able |
| Unit Quantity | 1 |
| Pattern | Solid |
| Type | Eyeglasses |
| Theme | Athleisure Designer Outdoor Modern Performance-Lifestyle Sporty Contemporary/Sophisticated |
| Product Line | Oakley |