$191
Genuine & Authentic Oakley
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Oakley
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Oakley |
| SKU: | 12278249 |
| MPN: | OX8057-0454 |
| GTIN: | 0888392589224 |
| Model: | DRAW UP OX8057 805704 54 |
| Frame Color: | Blue |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Temple Length: | 139mm |
| Frame Width: | 135mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Vertical: | 42.3mm |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| LENSES: | CLEAR DEMO LENSES |
| Department: | Women |
| Unit Type: | Unit |
| Personalized: | No |
| Frame Material: | O-MATTER/NYLON |
| Style: | Round |
| Features: | Full Rim O-MATTER FRAME MATERIAL POLISHED ICE BLUE Three-Point Fit Ace-Fit Temples Adjustable Nosepads Oakley Ellipse logo Versatile Round Shape Prescription Rx Able |
| Unit Quantity: | 1 |
| Pattern: | Solid |
| Type: | Eyeglasses |
| Theme: | Athleisure Designer Outdoor Modern Performance-Lifestyle Sporty Contemporary/Sophisticated |
| Product Line: | Oakley |